Afbeelding

Nieuws, Nieuwsbrieven

Veel voor weinig

donderdag 12 juni 2014

Veel voor weinig; een gedachte die de verhuurder kan bekruipen als hij de verhuurde wo­ning beziet tegenover de magere, misschien wel verliesgevende huuropbrengst.

Toch een kans om die te lage verhuurprijs voor een woning te ver­ho­gen!? Tip: re­de­lijk­­heid, billijkheid en de fiscus.   

Valt er wat aan te doen? Het Nederlandse stelsel van huurprijsbescherming stelt immers grenzen. Maar als de eigenaar / verhuurder nu bij aanvang van de huurovereenkomst een reële huurprijs heeft bedongen; hij vervolgens de huurprijs jaarlijks aan de hand van de maximaal toelaatbare huurprijsverhogingen heeft aangepast, maar dan toch na geruime tijd de huurprijs substantieel lager is dan de exploitatiekosten, vermeerderd met een redelijke rendementsvergoeding?

In die situatie kan mogelijk het gewone verbintenissenrecht een helpende hand bieden: dat het in een zeer uitzonderlijk geval naar maatstaven van redelijkheid en billijkheid onaanvaardbaar is dat de huurder zich beroept op de (dwingendrechtelijke) regels van huur(prijs)bescherming (art. 6:248 BW). Feiten, te presenteren door de verhuurder, zullen de uitslag bepalen, zoals bijvoorbeeld de exploitatieresultaten over een reeks van jaren (zodat kan worden nagegaan of jaren met negatieve resultaten wegvallen tegen jaren met positieve resultaten), het rendement op basis van de koopsom die de eigenaar / verhuurder destijds heeft betaald, maar ook bijv. de vermogenspositie van de verhuurder.

Maar een moeilijke weg blijft het. Kan de fiscus misschien helpen? In zijn conclusie bij een recent arrest van de Hoge Raad 4 april 2014 refereert zijn adviseur aan de ’leegwaarderatio’, dat wil zeggen dat bij de bepaling van de WOZ-waarde inmiddels in art. 17a Uitv. Besl. IB 2001 een nadere regeling wordt getroffen voor woningen in box 3. Afhankelijk van de huuropbrengst (0-4%) moet de WOZ-waarde van woningen worden verminderd tot 60-85% van de WOZ-waarde. 

Informatie

Hebt u vragen over dit onderwerp, dan kunt u contact opnemen met Hans Rijntjes.

Hans Rijntjes

procesvoering, huur (contract en ontruiming), incasso, onderneming en aandeelhouders

+31 (0)10 209 27 40
Download vCard
Stuur een e-mail
Hans Rijntjes
Zoek in artikelen
Mieke Bestebreurtje

arbeidsrecht en medezeggenschap

+31 (0)10 209 27 76 bestebreurtje@lvh-advocaten.nl
Bouwe Bos

procesvoering

+31 (0)10 209 27 63 bos@lvh-advocaten.nl
Marcel van den Ende

onderneming en aandeelhouders, wegtransport, ondernemingsrecht

+31 (0)10 209 27 45 vandenende@lvh-advocaten.nl
Daniël van Genderen

procesvoering, aanbestedingen, onderneming en overheid

+31(0)10 206 17 81 vangenderen@lvh-advocaten.nl
Peter de Graaf

faillissementen en herstructurering

+31 (0)10 209 27 52 degraaf@lvh-advocaten.nl
Jos Huntjens

erfrecht

+31 (0)10 209 27 55 huntjens@lvh-advocaten.nl
Yvonne Jansen

huur (contract en ontruiming), onderneming en aandeelhouders

+31 (0)10 209 27 75 jansen@lvh-advocaten.nl
Hein Kernkamp

scheepvaart, wegtransport, procesvoering, onderneming en aandeelhouders

+31 (0)10 209 27 63 kernkamp@lvh-advocaten.nl
Jack Leeman

procesvoering, onderneming en aandeelhouders, vastgoed

+31 (0)10 209 27 75 leeman@lvh-advocaten.nl
Jannine Meijer

onderneming en aandeelhouders, incasso

+31(0)10 209 27 45 meijer@lvh-advocaten.nl
Anouk Mullenders

scheiding (voor ondernemers)

+31 (0)10 209 27 55 mullenders@lvh-advocaten.nl
Ben van Nieuwaal

onderneming en overheid

+31 (0)10 206 17 81 vannieuwaal@lvh-advocaten.nl
Sabriye Ort

Franchise, distributie en agentuur

+31 (0)10 209 27 77 ort@lvh-advocaten.nl
Michelle Reevers

incasso, onderneming en aandeelhouders, luchtvaart

+31 (0)10 209 27 75 reevers@lvh-advocaten.nl
Hans Rijntjes

procesvoering, huur (contract en ontruiming), incasso, onderneming en aandeelhouders

+31 (0)10 209 27 40 rijntjes@lvh-advocaten.nl
Rob Steenhoek

faillissementen en herstructurering, onderneming en aandeelhouders

+31 (0)10 209 27 52 steenhoek@lvh-advocaten.nl
Peter Verheijden

commerciële samenwerkingen, overnames en arbeidsrecht

+31 (0)10 209 27 76 verheijden@lvh-advocaten.nl
Leoni van Westen

procesvoering, incasso

+31 (0)10 209 27 75 vanwesten@lvh-advocaten.nl
Justin de Vries

onderneming en aandeelhouders, faillissementen en herstructurering

+31 (0)10 209 27 52 devries@lvh-advocaten.nl