Afbeelding

Nieuws

Tenaamstelling auto brengt niet eigendom met zich

vrijdag 3 november 2017

Het op naam stellen van een auto betekent niet automatisch dat de eigendom is overgedragen. Dat is door de rechtbank bevestigd in een door de branchegroep Automotive gevoerde procedure. Het volgende speelde er. 

Tenaamstelling en bedrijfsvoorraad

Een privépersoon had een collectie auto’s in eigendom. Deze collectie bestond uit door hem aangekochte en gerestaureerde auto’s. Omdat er met deze auto’s niet veel werd gereden, besloot de privépersoon om de autocollectie op naam van een onderneming te zetten waarin hij aandelen hield. De collectie kon op die manier als bedrijfsvoorraad bij de RDW worden aangemeld, waarna een handelaarskenteken (“een groene plaat”) werd verstrekt door de RDW, hetgeen fiscale voordelen met zich bracht. In de praktijk wordt een dergelijk kenteken door bijvoorbeeld een automobielbedrijf gebruikt.

Op enig moment stellen de andere aandeelhouders van de onderneming zich op het standpunt dat de autocollectie in eigendom toebehoort aan de onderneming op wiens naam de auto’s zijn gesteld. Namens de privépersoon wordt door ons kantoor een gerechtelijke procedure gevoerd en de rechter oordeelt als volgt. 

Eigendom privépersoon of onderneming?

Op basis van de wet wordt de bezitter van een goed vermoed de rechthebbende te zijn. Omdat de autocollectie op het terrein van de woning van de privépersoon stonden, hij de auto’s hobbymatig gebruikte en hij in privé autoverzekeringen had afgesloten, oordeelde de rechter dat hij de bezitter van de auto’s was. Daarmee werd hij ook direct vermoed de eigenaar te zijn. De aandeelhouders brachten daartegen in dat de kentekens van de autocollectie op naam stonden van de onderneming en dat de onderneming auto-onderdelen zou hebben betaald. Volgens de rechter was dat onvoldoende en maakt dat niet dat de onderneming eigenaar van de auto’s was geworden. Daarbij oordeelde de rechter dat ook van belang is dat de autocollectie niet als activa / voorraad op de jaarrekeningen van de onderneming zichtbaar was. De autocollectie bleef ook bij na wijzigen van de tenaamstelling eigendom van de privépersoon.

Opnieuw is hiermee bevestigd dat een tenaamstelling van een auto niet eigendom met zich brengt. Een kentekenbewijs is slechts een houderschapsbewijs; geen bewijs van eigendom van een auto.

Informatie

Wilt u meer weten over de tenaamstelling van voertuigen en/of de overdracht daarvan, neem dan contact op met Jannine Meijer.   

Jannine Meijer

onderneming en aandeelhouders, incasso

+31(0)10 209 27 45
LinkedIn
Download vCard
Stuur een e-mail
Jannine Meijer
Zoek in artikelen
Mieke Bestebreurtje

arbeidsrecht en medezeggenschap

+31 (0)10 209 27 76 bestebreurtje@lvh-advocaten.nl
Bouwe Bos

procesvoering

+31 (0)10 209 27 63 bos@lvh-advocaten.nl
Marcel van den Ende

onderneming en aandeelhouders, wegtransport, ondernemingsrecht

+31 (0)10 209 27 45 vandenende@lvh-advocaten.nl
Daniël van Genderen

procesvoering, aanbestedingen, onderneming en overheid

+31(0)10 206 17 81 vangenderen@lvh-advocaten.nl
Peter de Graaf

faillissementen en herstructurering

+31 (0)10 209 27 52 degraaf@lvh-advocaten.nl
Jos Huntjens

erfrecht

+31 (0)10 209 27 55 huntjens@lvh-advocaten.nl
Yvonne Jansen

huur (contract en ontruiming), onderneming en aandeelhouders

+31 (0)10 209 27 75 jansen@lvh-advocaten.nl
Hein Kernkamp

scheepvaart, wegtransport, procesvoering, onderneming en aandeelhouders

+31 (0)10 209 27 63 kernkamp@lvh-advocaten.nl
Jack Leeman

procesvoering, onderneming en aandeelhouders, vastgoed

+31 (0)10 209 27 75 leeman@lvh-advocaten.nl
Jannine Meijer

onderneming en aandeelhouders, incasso

+31(0)10 209 27 45 meijer@lvh-advocaten.nl
Anouk Mullenders

scheiding (voor ondernemers)

+31 (0)10 209 27 55 mullenders@lvh-advocaten.nl
Ben van Nieuwaal

onderneming en overheid

+31 (0)10 206 17 81 vannieuwaal@lvh-advocaten.nl
Sabriye Ort

Franchise, distributie en agentuur

+31 (0)10 209 27 77 ort@lvh-advocaten.nl
Michelle Reevers

incasso, onderneming en aandeelhouders, luchtvaart

+31 (0)10 209 27 75 reevers@lvh-advocaten.nl
Hans Rijntjes

procesvoering, huur (contract en ontruiming), incasso, onderneming en aandeelhouders

+31 (0)10 209 27 40 rijntjes@lvh-advocaten.nl
Rob Steenhoek

faillissementen en herstructurering, onderneming en aandeelhouders

+31 (0)10 209 27 52 steenhoek@lvh-advocaten.nl
Peter Verheijden

commerciële samenwerkingen, overnames en arbeidsrecht

+31 (0)10 209 27 76 verheijden@lvh-advocaten.nl
Leoni van Westen

procesvoering, incasso

+31 (0)10 209 27 75 vanwesten@lvh-advocaten.nl
Justin de Vries

onderneming en aandeelhouders, faillissementen en herstructurering

+31 (0)10 209 27 52 devries@lvh-advocaten.nl